Możliwość zachowania prawa jazdy pomimo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu

Do napisania tego artykułu skłonił mnie następujący komentarz:

Pokrótce opiszę moją sytuację. Jadąc drogą poza obszarem zabudowanym zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli trzeźwości przez patrol Policji. Przy badaniu trzeźwości okazało się, że mam 0,28 mg w wydychanym powietrzu, drugie badanie 0,27 mg.
Dzień wcześniej wypiłem 5 piw, ostatnie o godz. 21tej. Badano mnie alkomatem o godz 10tej rano a więc minęło 17 godzin, byłem przekonany że nic nie wydmucham.
Odebrano mi prawo jazdy, kolega wsiadł za kierownicę,
na przesłuchaniu zaproponowano mi 600zł grzywny i zakaz prowadzenia przez 6 miesięcy.Nie poddałem się dobrowolnej karze ze względu na moją sytuację, tak mi doradził policjant i pomógł napisać wyjaśnienia. Jestem osobą niepełnosprawną, choruję na chorobę HEMOFILIĘ (zaburzenia krzepnięcia krwi).  Prawo jazdy jest mi niezbędne do podróży do miasta wojewódzkiego oddalonego od mego miejsca zamieszkania o 75 km w celach leczenia.
Muszę stawiać się u lekarza specjalisty w celu wypisania leku na moją chorobę – tylko i wyłącznie lekarz specjalista może taki lek mi wypisać, lekarz rodzinny nie wchodzi w grę.
Dodatkowo leki na swoją chorobę również muszę odbierać w mieście wojewódzkim. Lek jest produktem krwiopochodnym, bezwzględnie należy go przewozić w odpowiedniej temperaturze a więc podróż np autobusem nie wchodzi w grę. Odebranie mi prawa jazdy utrudni mi leczenie i może zagrozić memu życiu, gdyż o każdej porze dnia i nocy mogę być zmuszony do podania sobie tego leku a jako że jest to lek dożylny jestem zmuszony do stawiania się w ambulatorium bądź u siostry środowiskowej która lek mi ten poda. Wynajmowanie kierowcy będzie awykonalne ze względu na moje niskie dochody. Dodatkowo moja żona jest w 7 miesiącu ciąży, za dwa miesiące rodzi, prawo jazdy będzie niezbędne w takiej sytuacji.

Pomimo popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości tj. przy wyniku powyżej 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów tylko w przypadku wydania wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne.

Natomiast w przypadku popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu tj. od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, Sąd może na podstawie art.39§1 k.w., w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie odstąpić od wymierzenia kierującemu samochodem zakazu prowadzenia pojazdów.

Wówczas Sąd może wydać wyrok skazujący i wymierzyć Ci za popełnione wykroczenie karę aresztu w zawieszeniu albo grzywnę oraz odstąpić od orzeczenia wobec Ciebie zakazu prowadzenia pojazdów.

Sąd odstępując od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych bierze w szczególności pod uwagę:

 • stężenie alkoholu: czy było zbliżone do dolnej granicy stanu po użyciu alkoholu, a więc 0,1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu albo w stanie nietrzeźwości, a więc 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

 • na jakiej drodze prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu: czy była to autostrada, droga ekspresowa o dużym natężeniu ruchu czy podrzędna droga lokalna o znikomym natężeniu ruchu

 • miejsce prowadzenia samochodu: czy było to centrum miasta czy też poza obszarem zabudowanym

 • pora prowadzenia samochodu: czy prowadziłeś samochód w godzinach szczytu czy w nocy, gdzie natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych jest znikome

 • powód zatrzymania przez Policję: czy była to rutynowa kontrola trzeźwości czy przed zatrzymaniem popełniłeś wykroczenie

 • jak ważne jest dla Ciebie zachowanie prawa jazdy: czy prawo jazdy jest Ci niezbędne do wykonywania pracy i utrzymania rodziny, gdyż jesteś jedynym żywicielem rodziny

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Możliwość zachowania prawa jazdy pomimo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Staszek pisze:

  Witam
  W dniu 21.03.2015 r ok godziny o1:30 będąc w delegacji wracałem z pracy na tzw kwaterę .Po przejechaniu 15 km zatrzymałem się na stacji benzynowej jakieś 300 metrów od miejsca zakwaterowania .Po zatankowaniu zaparkowałem żeby zapalić papierosa no i pokusiło mnie wypić piwo. na moje nieszczęście !!!! ostatnia głupota jaką mogłem zrobić myśląc że jestem praktycznie na miejscu ,że jest noc i zero ruchu na drodze .Dosłownie chwilę po wyjechaniu zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli .Pierwszy pomiar alkomatem to 0.41 po 15 min 0,21 już na komisariacie 0,25 a po trzech minutach…policjanci się śpieszyli do jakiegoś wezwania ….było 0,23.Zatrzymano mi prawo jazdy rzecz oczywista .Co mi grozi,czy jest jakaś szansa na zachowanie prawa jazdy lub minimalną karę 6-ciu miesięcy .Na dniach będę wezwany w celu przedstawienia mi zarzutów .NIe wiem co mam robić …Prawo jazdy jest mi niezbędnie na dojazdy do pracy, jak już wspomniałem jest to praca w delegacji ,cała polska i czasami za granicą .Tracąc uprawnienia stracę pracę .Spłacam Kredyt mieszkaniowy w wysokości 1300 zł ,mam na utrzymaniu rodzinę .Proszę o szybką odpowiedz. Chcę jeszcze zaznaczyć ,że w 2006r miałem podobną sytuację i słuchając pana policjanta poddałem się dobrowolnej karze .Czy ta sprawa będzie miała znaczące miejsce w zaistniałej sytuacji? Jeszcze raz proszę o odpowiedz. Dziękuję

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Pana sprawa z 2006r. powinna już dawno ulec zatarciu, a w konsekwencji jest pan osoba nie karaną za przestępstwo. W tym wypadku, na pytanie Policjanta podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego dotyczące Pana karalności powinien Pan oświadczyć jest pan nie karany i nie wspominać o tej sprawie, która uległa zatarciu. By mieć 100% pewności może pan przed przesłuchaniem udać się do dowolnego punktu Krajowego rejestru karnego (są w większości Sadów Rejonowych)i złożyć zapytanie o karalność (na formularzu dostępnym w punkcie KRK). Opłata od zapytania i zaświadczenia o niekaralności to 30 zł. Jeśli jest pan nie karany za przestępstwo, wówczas od ręki otrzyma Pan zaświadczenie. Jeśli pracownik KRK powie Panu, że nie może Panu wydać tego zaświadczenie, to oznacza, że musi Pan zająć się ta sprawa, bo w KRK nadal widnieje zapis o Pana karalności. W wielu przypadkach dochodzi do pomyłek i błędów w przepływie informacji między Sądami a Krajowym Rejestrze Karnym. Zdarza się również, że osoby skazane za przestępstwo zapominają o wykonaniu wszystkich obowiązków nałożonych na nich w wyroku skazującym, np. zapłaty całości świadczenia pieniężnego albo kary grzywny i z tego powodu nadal figurują w KRK jako osoby karane. Warto wyjaśnić ta sprawę jeszcze przed przesłuchaniem w kolejnej sprawie, by nie trafiła do niej karta karna ze starym wyrokiem skazującym, którego nie powinno już tam być.

   • Staszek pisze:

    DZIĘKUJĘ BARDZO ZA ODPOWIEDŹ …Wracając do tematu ,nie byłem jeszcze wezwany na przesłuchanie ,coś długo to trwa .Jakie mam szanse na zachowanie uprawnień i czy w ogóle takie mam ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *